Oceny dorobku

Certyfikat Firma Przyjazna Nauce dla Eureka Media

Eureka Media otrzymała w lipcu 2014 certyfikat "Firma przyjazna nauce" przyznawany za współpracę z Politechniką Łódzką przy realizacji międzynarodowego projektu badawczego nt. zarządzania rozwojem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz certyfikat

"Pięciu piechurów patrzy wstecz na 1989 rok"

W dzienniku Financial Times z 18 grudnia ukazał się artykuł Stefana Wagstyla dotyczący przemian jakie zaszły w Europie Środkowo-Wschodniej po upadku komunizmu. Jednym z bohaterów artykułu jest Krzysztof Kopczyński.

Treść artykułu: www.ft.com

Eureka Media wyróżniona przez PISF

W czwartek, 8 maja 2008 r., w warszawskim kinie Rejs odbyło się coroczne spotkanie polskich filmowców, których filmy były nagradzane na festiwalach w kraju i za granicą. Otrzymali oni z rąk dyrektor Agnieszki Odorowicz okolicznościowe dyplomy przyznane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wśród wyróżnionych osób znaleźli się nasi twórcy, których filmy wyprodukowane przez Eureka Media zdobyły w ostatnim roku liczne nagrody: Krzysztof Kopczyński ("Kamienna cisza"), Marcin Sauter ("Pierwszy dzień") i Rafał Skalski ("52 procent").

Relacja ze spotkania na stronie PISF.

"O świecie nadal nie przedstawionym"

Gdy dokumentalista rosyjski Dmitrij Kabakow, reżyser zrealizowanego w 2003 roku dla Programu 2 TVP S.A. i Europejskiej Telewizji Kulturalnej ARTE filmu dokumentalnego "Warszawa - spojrzenie ze Wschodu", pokazał pierwszą wersję filmu moskiewskiemu kompozytorowi, ten nie ukrywał zdziwienia. Myślał, że bohaterowie dokumentu: sześciu młodych Rosjan, którzy Warszawę wybrali jako cel pierwszej swojej podróży za granicę to aktorzy. A że większość młodych aktorów rosyjskich znał, zainteresowało go, gdzie reżyser znalazł tylu nowych.

Więcej

O naszym projekcie w kolejnej książce

Na rynku wydawniczym nakładem Nadbałtyckiego Centrum Kultury ukazała się ciekawa pozycja na temat stosunków polsko-rosyjskich. W książce "Polacy-Rosjanie: Wzajemne relacje" wśród materiałów z debaty na temat owych relacji znalazła się także recenzja I edycji projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie". Autor krytycznym okiem spogląda na część (jedynie) filmów zrealizowanych w ramach projektu. Docenia jednak wysiłek, jakiego podjęli się twórcy, pozwala mu on bowiem uświadomić sobie ogrom problemów narosłych w stosunkach między Polakami i Rosjanami.

Więcej informacji o projekcie "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" na www.newgaze.info

"Polacy-Rosjanie: wzajemne relacje, materiały z debaty 18 października 2006", Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk 2007

W "Gazecie Wyborczej" o "Kamiennej ciszy" i projekcie "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie"

"Gazeta Wyborcza" opublikowała tekst pt. "Nie ma klimatu dla dokumentu", będący rozmową Tadeusza Sobolewskiego z Arturem Liebhartem, dystrybutorem dokumentów i szefem festiwalu Planete Doc Review. Liebhart zauważa m.in, że w polskim filmie dokumentalnym brakuje tematów wykraczających poza Polskę, mimo iż Polacy są obecnie w różny sposób zaangażowani w wielu zakątkach świata (wojna w Iraku i Afganistanie, działalność Polskiej Akcji Humanitarnej, emigracja zarobkowa). Jako chlubne wyjątki przytacza Liebhart dokument Krzysztofa Kopczyńskiego "Kamienna cisza", a także filmy zrealizowane w ramach projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" (szczególnie "Nasiona" Wojciecha Kasperskiego). Zapraszamy do lektury artykułu.

» Przeczytaj artykuł (pdf)

"W stronę kamery" - reportaż w "Pulsie Biznesu"

Reportaż Małgorzaty Boguckiej pt. "W stronę kamery", poświęcony w całości Krzysztofowi Kopczyńskiemu i firmie Eureka Media. Ukazał się w "Pulsie Biznesu" 11 lutego 2008.

» Zapraszamy do lektury